Persoon: Poe Ekeblad

AGA tootearendaja Poa Ekebladi motiveerib soov õppida uusi asju, muutuda ja areneda. Uudishimu ja soov probleemidele lahendusi leida viivad teda ootamatutesse kõrgustesse. Nagu ka õhupallid, millega ta lennata armastab.

Oled muuhulgas juhtiv heeliumispetsialist, mis on põnev kokkusattumus, arvestades sinu õhupallihuvi. Tõeliselt õnnelik juhus, võiks vist öelda.

Kuumaõhupallidega lennates olen asjade heeliumiga õhkutõstmise kohta üpris palju õppinud. Kui kliendid helistavad, et heeliumi kohta küsida, suunatakse kõned tihti mulle, olgu siis tegemist reklaamdirižaablite või Norra seiklejatega.

Norra seiklejad, see kõlab põnevalt, räägi neist lähemalt.

Minuga võtsid ühendust seikleja ja ekstreemsportlane Aleksander Gamme ning langevarjur Eirik Gran Kvasse. Nende plaan oli täita ports tavalisi laste õhupalle heeliumiga ja nende pealt langevarjuga alla hüpata, sestap pöördusid nad minu poole, et leida toimiv õhupallikonstruktsioon. Aitasin neil muu hulgas välja arvutada, mitut õhupalli on vaja ja kui palju heeliumi peab igas õhupallis täpselt olema, et tõstejõud oleks piisav. Lõpuks kasutasime ligikaudu 300 umbes meetrise läbimõõduga õhupalli. Neil õnnestus tõusta 3000 meetri kõrgusele.

Oled ka ise mitme rekordi omanik, näiteks kauglennunduses. Kuidas see huvi tekkis ja mis sind selle juures köitis?

Kuidas see huvi tekkis ja mis sind selle juures köitis? Üks sõber tutvustas seda mulle kaheksakümnendatel, hakkasin juurde lugema ja lõpuks ei saanud nad minust enam lahti. Tänaseks olen lennanud, ma arvan, umbes 1500 korda. Minu õhupallurikarjääri tipphetked on maailmameistrivõistluste seitsmes koht, Euroopa meistrivõistluste neljas koht ning Rootsi kauglennurekord, mille omanik ma praegu olen. Rootsi rekordi purustasin ma 2017. aasta veebruaris, kui lendasin umbes 470 kilomeetrit Oslost Kalmarisse. Kohtunik vaatab kogu dokumentatsiooni üle ja kinnitab selle.

Kas sinu hobist on ka töö juures kasu, ja vastupidi?

Muidugi. Mõnikord reaalsetes kaasustes, aga ka lihtsalt uudishimu pärast – et kogu aeg midagi uurida ja pidevalt midagi uut juurde õppida. Kindlasti ei tahaks ma täita iga päev samu tööülesandeid, selle asemel meeldib mulle süveneda konkreetse kliendi probleemidesse ja need ära lahendada. Samasugune uudishimu on vajalik ka õhupallinduses, kus kõik tingimused pole algusest peale teada, kuid tuleb anda endast parim, et kõik toimiks.

Oled rootslane, kuid töötad Norras – miks nii?

Asi on tegelikult nii, et tutvusin norralannaga ja selle asemel, et veenda teda siia kolima, otsustasin kolida Oslosse. Kultuurikonflikt on suurem, kui võinuks oodata, kuid nüüd pärast 10 aastat hakkan ära harjuma. Minu Oslosse kolimise ajastus oli muide suurepärane, kuna olin ligi 17 aastat töötanud AGA heaks Lindigös ning tundus, et on aeg proovida midagi uut. Asutasin Norras oma ettevõtte ning jätkasin selle kaudu koostööd Linde ja Norra AGA -ga, mis tõigi mu ringiga tagasi tööstusgaaside juurde. Mõne aja pärast said Linde ja Norra AGA aru, et odavam on mind palgale võtta, kui konsultatsioone tellida, ja seda nad ka tegid.

Oled töötanud firmas juba hea hulga aastaid. Millised on sinu kogemused AGA-s?

Olen siin organisatsioonis umbes poole aasta kaupa eri töökohtadel töötanud alates 1991. aastast, välja arvatud vahepealsed paar aastat, mil mul oli oma ettevõte. Oma ettevõtte puhul meeldis mulle sisebürokraatia puudumine, kuid oli ka tunne, et selles valdkonnas on palju erinevaid projekte, ning arvestades minu eelnevat töökogemust AGA juures oli nende juurde tagasitulek loomulik.

Töötad AGA-s projektijuhina, mida see tähendab ja mis sulle selle juures meeldib?

Töö on väga mitmekülgne, mis teebki selle huvitavaks, sest igast projektist õpid midagi uut, sealhulgas klientide protsesside ja vajaduste kohta. Minu töö on põhimõtteliselt teha asju, mis töötavad iga päev kliendi objektil väga praktilisel tasandil, ja integreerida meie gaasid nende töösse. Praegu tegelen peamiselt biogaasiga. Biogaasirajatiste puhul on mulle huvipakkuv, et kui aitame kliendil diislilt biogaasile üle minna, muudab see nad keskkonnasõbralikumaks. Minu jaoks on oluline, et saame ettevõttena aidata keskkonnakoormust vähendada.

Missugused projektid sulle kõige rohkem huvi pakuvad?

Eelkõige sellised, kus saab teha kliendi jaoks midagi suurt ära teha. Mitte lihtsalt kuhugi hapnikutoru paigaldada, vaid minna töösse süvitsi, et tõsta kliendi tegevuse efektiivsust ja kasumlikkust. Biogaasiprojektid, millega ma praegu tegelen, on selle heaks näiteks.

Mis sind töö juures motiveerib?

Soov õppida uusi asju läbi probleemide lahendamise, leida inimeste jaoks kasulikke lahendusi. Olen varem palju töötanud rakenduste standardimise alal, kuid usun ise pigem kontseptuaalsetesse lahendustesse, mida saab kohandada konkreetsele kliendile ja tema vajadustele. Püüan muuta reaalsust paremaks ja nutikamaks. Ikka sama vana Gustaf Daléni lähenemine – lahendada kliendi probleeme. Arvan, et see on õige suhtumine ja AGA-s on seda küllaga. Arvan, et niimoodi saab töötada kasumlikumalt. Kliendid näevad, et on saanud terviklahenduse, ja tulevad ka järgmine kord tagasi. See on põhimõte, millesse ma tõesti usun.