AGASOL vedelgaasi balloonid

Hoia balloone püstasendis

Igaüks teab, et gaasiballoone tuleb hoida püstasendis, siiski on olukordi, kus tundub mugavam need küljele asetada. Ohutusinsener Magnus Olsson selgitab, miks on väga oluline hoiustada gaasiballoone püstasendis.

Propaaniballooni püstasendis hoidmine on tõesti oluline. See on lausa hädavajalik. Propaaniballoonid on varustatud kaitseklapiga, mille ülesandeks on tagada, et propaan vabastataks ainult gaasilisel kujul. Kui balloon on aga asetatud külili, võib kaitseklapp ummistuda ja põhjustada rikkeid.

Kuidas kaitseklapp töötab?
Klapp on ettevaatusabinõu ballooni üleliigse kuumenemise vastu. Kõrgel temperatuuril võib rõhk ballooni sisemuses kasvada ja just siis on abiks kaitseklapp, mis vabastab väikeses koguses üleliigset gaasi, et vähendada rõhku. Kui klapp ei tööta, võib balloon halvimal juhul puruneda või gaas plahvatada.

Propaanileke ei ole kunagi soovitav, kuid kui balloon on külili, lekib propaan vedelal kujul.
Propaan muutub õhuga segunemisel väga tuleohtlikuks. Piisab sädemest, et see plahvataks.

Miks on vedelpropaan ohtlikum kui propaangaas?
Vedelpropaan on ohtlikum, sest atmosfääri sattudes paisub see oma vedelalt kujult gaasilisse vormi. Üks liiter vedelpropaani võib paisuda mitmeks liitriks gaasiliseks propaaniks. Üldjuhul paisub propaan vahekorras 1: 250.

Autor Magnus Ohlsson, foto: AGA