Auhinnatud alkoholitootmine põhjamaise puudutusega

Kuna Põhjamaades väheneb riiklikke alkoholimonopolide surve, on kogu piirkonnas tärkamas uus novaatorlike väikesemahuliste viinavabrikute ja pruulikodade põlvkond. Üheks näiteks on OSS Distillery AS, auhinnatud Bareksten’i alkohoolsete jookidega ilma tegev Norra viinavabrik.

Gaasi kasutamine alkoholitootmises

Gaase kasutatakse laialdaselt joogitootmisprotsessi erinevates etappides, sealhulgas erigaase laboris analüüside teostamiseks ning BIOGON® N-i (lämmastik) jookide säilitamiseks.

Eelmisel aastal tõusis tähena rahvusvahelisele alkohoolsete jookide lavale OSS Craft Distillery poolt toodetav Bareksten Botanical Gin, võites kaks kulda World Gin Awardsil San Franciscos ja lisaks veel viis kuldmedalit rahvusvahelistelt alkohoolsete jookide võistlustelt. Kolm aastat varem ei olnud džinni, mida iseloomustavad “helged pikantsed rohelise kadaka ja kuuse aroomid vaheldumisi punaste marjade ja maise vürtsiga… ning väga mahe maitse magusa puidu, kaneeli ja tsitruse lisandiga” veel olemas, kuid nüüd leiab seda teadlike džinniarmastajate ostukorvist 20 erinevas riigis.

“2005. aastal, kui Norra alkoholiturg esimest korda avanes, oli riigis kaks alkoholitootjat, kuid kumbki neist ei osanud uue turu võimalusi ära kasutada,” ütleb Stig Bareksten, OSS Craft Distillery asutaja ja omanik. “Mul oli tooteidee, niisiis palusin ühelt neist abi selle valmistamisel.”

2014. aastal ostis Bareksten kogu viinavabriku, mis oli algselt olnud biokütuse tootja, ja alustas enda alkohoolsete jookide tootmist. Praegu kuuluvad Bareksteni tooteseeriasse akvaviit, viski, viin, puuviljaliköör ja viimasena, kuid mitte vähem tähtsana, maailmakuulus Bareksten Botanical Gin.

“Ma tahtsin defineerida Norra džinni olemuse, kasutades meie looduses leiduvaid oivalisi tooraineid,” ütleb Bareksten, lisades, et Bareksten Botanical Gin sisaldab 26 erinevat ravimtaime, millest 19 on kohalikku päritolu. Nende hulka kuuluvad muuhulgas metsamarjad, pohlad, mustikad, rabarber, leedripuu õied ja kibuvitsamarjad.

Bareksten ütleb, et tema ettevõte on osa uuest Põhjamaade mikro-alkoholivabrikute liikumisest, milles hulk väiketootjaid on loomas mainet uuele destilleerimise stiilile.

“Siin Skandinaavias kasutame me väiksemaid destillaatoreid ja kohalikke taimi, et luua rikkalikum ja tugevama maitsega džinn, mis peegeldab Skandinaavia maitsemeelt,” ütleb ta.

Bareksten Botanical Gin on toodetud nagu traditsiooniline London Dry Gin, kasutades ühekordset destilleerimist lisatud veega. Siiski kasutab Bareksten ka kaasaegset meetodit, lisades tsitrustest apelsini ja laimi ning ka rabarberi, piparmündi ja õite aroome aurutipea abil. Ravimtaimi leotatakse nende maitsete rikkalikkuse optimeerimiseks madala alkoholisisaldusega. Destilleerimisel kantakse marjade rikkalik maitse destillaatorisse, andes džinnile suus traditsioonilisest džinnist erineva maitseelamuse.

“Džinn peab olema kuiv ja mõru. Kui saate selle õigesse tasakaalu, on tulemuseks hea džinn.”

Stig Bareksten

Sellist keerukat džinni ei töötata välja üleöö, kuid Bareksteni puhul loodi suur osa sellest tegelikult öösel.

“Oma olemuselt olen öökull, nii et minu tootearenduse esimene etapp leiab harilikult aset keset ööd minu köögis,” tunnistab Bareksten, selgitades, et harilikult võib tema leida varahommikul köögilaua äärest, destilleerimas ja katsetamas üksikuid ravimtaimi – millest paljusid ta korjab või kasvatab ise.

“Püüan ära kasutada kõiki minu ümbruses leiduvaid saadusi. Iga kord, kui ma arvan, et millelgi võiks olla hea aroom, destilleerin ma selle eraldi, et saada aru, mis defineerib selle iseloomu, enne kui ma hakkan nuputama, kuidas see retsepti võiks sobida,” jätkab ta.

Kui sobiv koostisosa on identifitseeritud, viiakse see üle OSS Craft Distillery laborisse, kus seda analüüsitakse, suurendatakse selle kogust ja, lõpuks, kaasatakse see täismahus proovidestilleerimisse.

“Tänaseks olen teostanud umbes 250 destilleerimist. Viis kuni kümme neist läksid edasi täismahus 600-liitrisesse proovidestilleerimise faasi ja lõpuks on meil selle tulemuseks üks edukas ülemaailmne kaubamärk,” lõpetab Stig Bareksten.

Tekst: Isabelle Kliger
Foto: KIND

Bareksteni kokteil

Endeless summer

4 osa Bareksten Botanical Gini
1,5 osa suhkrusiirupit
3 osa sidrunimahla
1,5 osa värsket apelsinimahla
2 osa leedripuuõielikööri

Loksutage koos jääga, kurnake jahutatud madalasse pokaali ja kaunistage sidrunikooorega.

Veel retsepte on saadaval barekstenspirits.com